top of page

Catchball Türkiye|Uluslararası Catchball Federasyonu

CATCHBALL  HAKKINDA

Catchball, sosyal bir spor başlangıcı

Catchball, İsrail’de sporu sosyal aktivitelerle birleştiren bir sosyal başlangıçtır. Toplulukları birleştirdiği, kadınları güçlendirdiği, onları fiziksel aktiviteye katılmaları ve liderlik becerilerini geliştirmeleri için teşvik ettiği bilinmektedir. Catchball, yıllarca süren fiziksel hareketsizlikten sonra kadınları sporda aktif olmaya teşvik etmiştir.

Geçtiğimiz 10 yıl boyunca, CATCHBALL İsrail’deki kadınlar için en popüler eğlence etkinliği haline geldi. İsrail Catchball Derneği 2008 yılında, Catchball ligleri oluşturmak ve oyunu uygunluk seviyelerine veya sosyo-ekonomik durumlarına bakılmaksızın tüm kadınlara tanıtmak amacıyla kuruldu. İsrail Catchball Derneği, ülke çapında tüm Catchball etkinlikleri için yönetim organı olarak hareket eder ve farklı seviyelerde çalışan 30'dan fazla lig yönetir.

Dernek ayrıca, derneğin tüm üyelerinin uyduğu resmi kurallar ve düzenlemeler belirledi. Yüksek oranda motive olmuş kadın gönüllülerden oluşan yönetim kurulu, oyunu periyodik köyler, işitme engelli kadınlar, sporcular gibi sporda aktif olma şansı olmayan topluluklar da dahil olmak üzere, oyunu yaygınlaştırmak ve herkes için erişilebilir hale getirmek için şiddetle çalışıyor. Arap köyleri vb.

Catchball ve Topluluk

Catchball liglerinin faaliyet gösterdiği topluluklar, kadın ve genç kızlara bir takım sporuna katılma ve refahlarını ve özgüvenlerini geliştirirken ruhu yükselten eğlenceli, sağlıklı bir eğlence geliştirme fırsatı sunar. Takım kaptanı lider olarak çalışır ve takım onlara derinlikli aidiyet ve güvenlik hissi veren oyunculara bir birim ve ev olur. Catchball'un topluluklar arasında birleştirici bir aktivite olduğu bilinmektedir.

Küresel bir Federasyon olmak

İsrail Catchball Birliği, başarısı ışığında, oyunu dünyanın diğer alanlarına tanıtmak için The Corporate games, The JCC of America, Maccabi ve daha fazlası gibi global organizasyonlarla bir araya geldi. Küresel faaliyet 2016 yılında başladı ve o zamandan beri yerel Dernekler ABD, Meksika, Romanya ve Hindistan'a dahil edildi ve İlişkili Olmayan birçok ekip İtalya, İspanya, İngiltere ve Almanya'ya katıldı. 2017'den beri Maccabiah liderliği, tüm Maccabi oyunlarında resmi bir spor ilan etmeye karar verdi.

Catchball Oyununun Temelleri

Catchball, İsrail'de geliştirilen bir takım top oyunu. Oyun, voleybol filesi bulunan bir voleybol sahasında 6 kişilik iki takım tarafından oynanıyor. Oyunun amacı, topu filenin üzerinden geçirerek rakibin sahasında yere vurmak ve rakibin aynı çabasını engellemektir. Catchball ve Voleybol arasındaki temel fark, Catchball oyuncularının pas geçmeden önce iki eliyle topu yakalamaları gerektiğidir ((bu nedenle adı "Catchball" ) Top file üzerinden rakiplere atılan bir servis ile oyuna sokulur. Top, oyun sahasında toplanana, “dışarı” çıkıncaya veya bir takım topu düzgün bir şekilde geri veremediği sürece ralli devam eder.

Logo_Catchball_Turkey.jpg

Italy

bottom of page